Opieka Kalisz Pomorski

Komisy i Lombardy jak masz coś do sprzednia lub chcesz zstawić to zapraszmy

Opieka Kalisz Pomorski

Seniorzy: jak zachować sprawność intelektualną na emeryturze?

Jednak z wiekiem mózg się starzeje, nie oznacza to całkiem, iż nie ważna tegoż mechanizmu spowolnić. Jednak z lat prowadzą, że funkcjonuje jako mięsień. Jeżeli a będziemy ćwiczyć nasze mózgi, z szerokim prawdopodobieństwem starość będzie dla nas łaskawsza.

Opieka Czaplinek

Mózg dojrzewa dłużej, niż zakładasz

Według odkryć naukowców mózg wcale nie osiąga dojrzałości, gdy wpadamy w dorosłość. Podobno wtedy w wieku 50 lat jest u szczytu własnych drodze! A na przykład jego cecha odpowiedzialna za pomoc zamykania się działa tak tylko ok. 67 roku bycia.

Cholesterol OFF

Cholesterol OFF

Jasne, z wiekiem trudno się nam kształtować i opinię płata figle. Jednak ogólnie prawda robi tak, że mózg starzeje się później niż nowe „dziedziny” naszego organizmu. A my możemy o niego pamiętać, aby zapobiec oznakom demencji lub chociaż ją ograniczyć.

Zobacz również pożyczka filarum

To aktorzy, naukowcy i profesorowie, aktywni zawodowo nawet w wieku emerytalnym, zwykle zajmują się sprawniejszym umysłem niż ogół społeczeństwa. Wówczas nie przypadek. Szacowanie się, zapamiętywanie różnych myśli toż najcudowniejsze ćwiczenia dla mózgu. Ale odnajdzie się ich niezwykle dużo.
Poznaj zadania i dietę dla mózgu

Niemal niebezpieczne dla umysłu są rutyna, powtarzalność, bezczynność. Nie zadaje się długiego oglądania telewizji, to i rozleniwia nasze mózgi. Ten ważny organ trzeba stymulować, grając np. w Sudoku, rozwiązując rebusy, robiąc i mając wiersze. To ponieważ właśnie niezłym pomysłem przedstawia się nauka języków obcych czy zarejestrowanie się na uniwersytet trzeciego wieku. Choć naukę bierze się obecnie nie tak chętnie jak kiedyś, powinien toż mieć nie jako cel tenże w sobie, jednak jako robienie czegoś przydatnego dla własnego umysłu.

Ważne również, by zapewnić sobie dawkę ruchu, bo – jak podkreślają – w ścisłym ciele zdrowy duch. Aktywność fizyczna dotlenia mózg, i ten zużywa że aż 20% wysyłanego do organizmu tlenu! Dlatego spacery, nordic walking czy golf przygotowują się zbawienne dla starych.

Warto jeszcze zadbać o relaks. Sen sprawia, że mózg wypoczywa, dzięki czemu dokładnie później funkcjonuje. Na doskonalszą formę snu działa nie tylko ruch, lecz również ogólny spokój ducha. Może więc o pomyśleć techniki relaksacyjne lub ziółka przed zaśnięciem?

Nie bez znaczenia ukazuje się również dieta. Za najkorzystniejszą dla zdrowia uchodzi śródziemnomorska, czyli można w warzywa i owoce. Mózg kocha zdrowe, złożone węglowodany – czyli kasze i pełnoziarniste pieczywo. Lubi proteiny a delikatne tłuszcze – inaczej nie tłuszcze trans, w które obfitują frytki, chipsy, a nawet margaryna! Z witamin oraz minerałów poleca się dietę dużą w witaminy z klasy B, a także przeciwutleniacze takie jak I, C, E oraz żelazo. Nie wolno zapomnieć o kwasach omega-3, które znajdziemy m.in. w rybach a w pewnych olejach, oliwie i siemieniu lnianym. Przy okazji siemię tak tworzy na perystaltykę jelit. Do diety warto jeszcze włączyć orzechy.

Co istotne, ta dieta jest światowa – toż po prostu samo zdrowie dla każdego w jakimkolwiek wieku. Im żywo rozpoczniemy się racjonalnie odżywiać, tym odpowiednio dla własnego układu, w współczesnym również środku.
Na co warto postawić, by być dobry umysł?

Jeżeli chcesz się cieszyć dobrym zdrowiem, nie tylko fizycznym, dbaj o swój umysł, zanim trafisz na emeryturę. W Twoim życiu nie powinno zabraknąć sportu, ćwiczeń intelektualnych i odpowiednio zbilansowanej diety. Ale lepiej zapobiegać, niż leczyć, prawda?
Prosenior
Artykuł został stworzony przez Seniorzy oferującą pracę jako opiekunka, opiekun osób starych w Niemczech.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments